وبلاگ میثم پاسداری هریس

  • ۱
  • ۰

تراکنش (Transaction) به فرآیندی که در پایگاه داده بر روی داده ها صورت می گیرد گفته می شود. تراکنش ها در پایگاه داده ها را رفتار خیلی مشابهی همچون فرآیند ها در سیستم های عامل دارد و همچنین مسائل مختلفی همچون همگام سازی و... را نیز خواهند داشت.

در این گذر یک اصلطاح مشهور را که از چندین مفهوم دیگر تشکیل شده است مورد بررسی قرار می دهیم و به تعریف اجزای آن اکتفا می کنیم.

هر گاه حرف از تراکنش هست، ACID اصطلاح معروفی است که به میان می آید. به عبارتی بهتر هر سیستم پایگاه داده برای تامین یک محیط مناسب برای داده ها، باید در اجرای تراکنش ها 4 شرط ذیل را مد نظر قرار دهد.

ACID = Atomicity Consistency Isolation Durability

Atomicity (تجزیه ناپذیری): در صورتی که بخشی از تراکنش نتواند به درستی اجرا شود، اجرای کل تراکنش باید لغو شود و اطمینان حاصل شود که هیچ تغییری در پایگاه داده اتفاق نیفتاده باشد.

Atomicity of a transaction

Consistency (سازگاری): باید این اطمینان حاصل شود که پایگاه داده از یک حالت درست به یک حالت نادرست نرود به این معنی که اگر اتفاق بدی رخ داده باشد و تغییر ناخواسته ای در داده ها اتفاق بیفتد، پایگاه داده باید به حالت درست قبل از آن اتفاق برگردد.

Consistency of a transaction

Isolation (انزوا): اطمینان حاصل کردن از اجرای تراکنش ها به شکل سریالی، در محیطی که اجرای تراکنش ها همروند است.

Isolation of a transaction

Durability (پایایی): تغییراتی که حاصل اجرای یک تراکنش هست باید فارغ از بروز مشکل در سیستم یا از کار افتادن آن، در پایگاه داده تثبیت شود .

Durability of a transaction

  • ۹۳/۰۸/۲۰
  • میثم پاسداری

نظرات (۱)

هر دو سری عالی بود ...

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی