وبلاگ میثم پاسداری هریس

۱ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰

بررسی آزمون آلن تورینگ

سال 1950 آلن تورینگ (ریاضی دان - متولد 1912 انگلستان) آزمونی را مطرح کرد که پایه و اساسی شد برای هوش مصنوعی و بعد از آن نیز هوش مصنوعی (AI) را به طور رسمی معرفی کرد.

آزمون تورینگ در مورد بررسی هوشمندی ماشین است که برای این کار انسان را معیاری برای مقایسه قرار داده است.

اگر بخواهیم خیلی ساده تعریف کنیم، در این آزمون ماشین و انسان درون یک اتاق قرار می گیرند و یک داور در بیرون از اتاق قرار می گیرد و با طرح سوالاتی به شکل غیر مستقیم با این اتاق ارتباط دارد که بعد از گرفتن پاسخ جداگانه از سوی دو موجودیت داخل اتاق دو حالت پیش می آید که بر اساس این موقعیت ها تورینگ اثبات می کند که ماشین هوشمند است و یا خیر:

  • اگر داور تشخیص ندهد که جواب مربوط به ماشین است یا انسان، در این حالت تورینگ اثبات می کند که ماشین هوشمند عمل کرده است و داور نتوانسته تفاوت بین ماشین و انسان را بفهمد!
  • حالت بعدی این است که اگر داور تشخیص دهد که کدام جواب مربوط به ماشین است و کدام یک مال انسان، در این صورت تست تورینگ شکست خورده است و نمی توان گفت ماشین هوشمند است!
همانطور که گفته شد این نظریه تورینگ و آزمون اش پایه و اساسی شد برای معرفی هوش مصنوعی و پیشرفت آن، اما با چالش های جدی از سوی صاحبنظرانی از حوزه های مختلف فلسفه، روانشناسی، ریاضیات، علوم دینی، روانشناسی و... مواجه شد، حتی این انتقاد ها از بطن هوش مصنوعی نیز توسط اشخاصی همچون فرد و هایس متوجه اش گردید. اما گذشته از اینها آزمون تورینگ توانسته باز هم به عنوان یک مبحث داغ باقی بماند.
در این مطلب خواستم اشاره کوچکی در مورد این موضوع بکنم و فایل مستند بررسی مختصری که انجام داده ام را نیز در اینجا قرار می دهم.

لینک : دریافت فایل مستند بررسی آزمون تورینگ
  • میثم پاسداری